Zakładanie ogrodów – Część 3- Najładniejsze drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu.

powrót do: porad


Zakładanie ogrodów – Część 3- Najładniejsze drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu.

Planując zakładanie ogrodu nie możemy pominąć najpiękniej kwitnących drzew i krzewów z gatunków: magnolia, rododendron (Różanecznik i azalia) oraz królowa kwiatów Róża. Niżej pokrótce omówimy poszczególne gatunki.
Magnolie – Drzewa lub krzewy magnolii należą do najpiękniejszych roślin kwitnących. Magnolie kwitną przed rozwojem liści ale niektóre powtarzają kwitnienie latem ( Magnolia Lilifora Nigra).
Są gatunkiem z klimatu umiarkowanego dlatego mają spore wymagania co do temperatury. Wśród magnolii istnieje duże zróżnicowanie co do odporności na mróz. Najodporniejsza jest Magnolia Stellata i jej odmiany- ona też kwitnie najwcześniej bo juz pod koniec kwietnia (Polska północno-wschodnia). Stosunkowo odporne sa też odmiany magnolii z grupy Soulangea. -kwitnące na początku maja. Najbardziej wrażliwe na mróz są odmiany o kwiatach w kolorze żółtym dlatego nie polecam ich do uprawy na Warmii i Mazurach.
Magnolie wymagają gleby lekko kwaśnej do obojętnej (pH 4 do 6), ale wymagają nawożenia do wzrostu i obfitego kwitnienia. W małych ogrodach stosujmy kompost ale też nawozimy gotowymi mieszankami nawozów. Ja polecam nawóz Osmocote Exact 5-6 – zapewniający roślinom potrzebne składniki przez cały sezon wegetacji. Magnolie nie wymagają ciecia, wczesna wiosna usuwamy tylko gałęzie złamane czy krzyżujace się.
Szkółka "Ogrody Marzeń" w Filicach oferuje odmiany zaklimatyzowane na Mazurach , są to odmiany: Magnolia "Ricki", Magnolia "Randy", Magnolia "Lilifora Nigra", Magnolia "Galaxy" oraz Magnolie "G.H.Kern" i "Leonard Messel" z grupy Magnolia Stellata.

Rododendrony czyli różaneczniki – dzielimy na różaneczniki zimozielone o nieopadających liściach (właściwe różaneczniki) i na Azalie (Azalea) czyli różaneczniki o liściach opadających na zimę.
Różaneczniki właściwe wymagają gleby kwaśnej (ph 3 do 5) , stanowiska osłoniętego od zimnych wiatrów , rosna najlepiej w półcieniu pod koronami dużych drzew iglastych. Młode egzemplarze zabezpieczamy na zimę owijając całe rośliny agrowłókniną. Zabezpiecza to krzewy nie tylko przed mrozem ale głownie przed tzw "suszą fizjologiczną" tj parowaniem wody z liści przy słonecznej pogodzie w temperaturze poniżej zera co powoduje że rośliny oddają wodę do atmosfery poprzez duże liście nie mogąc jej uzupełnić bo gleba jest zamarznięta. Rośliny bronię się przed tym zwijając liście w rurki ale to nie wystarcza. Właśnie susza fizjologiczna a nie mróz jest najczęstszą przyczyna wypadania różaneczników po zimie. Dlatego jesienią zabezpieczamy krzewy przed nią owijając je agrowłókniną lub obkładając gałęziami świerka. Różaneczniki powinny w czasie wzrostu otrzymywać dostateczną ilość wody ale nie mogą być zalewane. Nawozimy ostrożnie nawozami zakwaszającymi glebę ale w niewielkich dawkach żeby nie doszło do zasolenia gleby. Różaneczniki bardzo dobrze reagują na ściółkowanie podłoża wokół krzewów drobną korą lub przekompostowanymi z nawozem trocinami z drzew iglastych. W Szkółce "Ogrody Marzeń" w Filicach dostępnych jest aktualnie kilka odmian różaneczników zimozielonych
Azalea – Azalia – ma podobne wymagania jak różanecznik właściwy choć jest bardziej tolerancyjna na wapno w glebie (ph 4 do 6) oraz z uwagi na opadające na zimę liście jest w naszych warunkach odporna na warunki zimowe. Jej liście jesienią przybierają często barwę pomarańczową lub czerwoną a kwiaty nie ustępują walorami ozdobnymi różanecznikom właściwym. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby korą lub przekompostowanymi z nawozem trocinami drzew iglastych . Z uwagi na mniej problemową uprawę niż różanecznik właściwy polecana jest do każdego ogrodu bo krzewy Azalii w okresie kwitnienia są przepiękne - zapraszam do obejrzenia jej kwiatów na stronie www.ogrodymarzen.eu w zakładce "Galeria" . Szkółka "Ogrody Marzeń" oferuje aktualnie nw odmiany azalii: Azalea "Saturnus", Azalea "Juanita", Azalea "Strawbery Ice", Azalea "Tunis", Azalea "ParkFoyer", Azalea "Sour de Paris", Azalea Golden Eagle" ,i Azalea "Golden Flame" – zapraszamy .

[Róża- Rosa – nazywana jest słusznie "Królową Kwiatów" . Jest obecna w życiu człowieka od tysięcy lat. W tym okresie wyhodowano tysiące odmian. Z róż można tworzyć ogrody poświęcone tylko im (rosaria) ale róże doskonale też nadają się do upiększania ogrodów wielogatunkowych. Ich zaletą jest to że z tysięcy odmian można wybrać ta która zaspokoi nasze oczekiwania.
Szkółka "Ogrody Marzeń" produkuje i oferuje krzewy róż w pojemnikach które mozna sadzić od wiosny do jesieni. Zapraszamy. Po wiekach uprawy dzisiaj róże dzielimy na różne grupy o czym piszę w artykule :" Róże - ABC o różach w ogrodzie" na stronie www.ogrodymarzen.eu w zakładce "Porady centrum ogrodniczego" dlatego nie będę rozwijał szerzej tego tematu tylko zapraszam do przeczytania tego artykułu. Chcę jednak dodać że o różach tak jak o kobiecie można czytać wiele dlatego zapraszam też do literatury fachowej .

Dzisiaj to tyle w następnych częściach , propozycje drzew i krzewów lisciastych i iglastych do małych ogrodów.
Zapraszam
Antoni Furtak
Centrum Ogrodnicze "O g r o d y M a r z e ń" wchodzą w skład holdingu:  
Stronę odwiedziło 1798633 Gości, dzisiaj 17. Gości na stronie 2

Copyright © 2009 - 2017 Ogrody Marzeń Design projektowanie www
Zakładanie ogrodów – Część 3- Najładniejsze drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu.