Zakładanie ogrodów (Cześć 5) – Drzewa i krzewy liściaste w ogrodzie.

powrót do: porad


Zakładanie ogrodów (Cześć 5) – Drzewa i krzewy liściaste w ogrodzie.

Drzewa i krzewy liściaste są istotnymi elementami każdego ogrodu.
W małym ogrodzie wystarczy posadzić jedno drzewo ale... jest ono konieczne dla stworzenia właściwej harmonii i nastroju ogrodu. W małym ogrodzie nie powinniśmy przesadzać z ilością sadzonych drzew. Pamiętajmy jak dane drzewo będzie wyglądać za lat dziesięć i czy nie zacieni nam całego ogrodu. Lista ładnych drzew jest długa a wybór niełatwy. Do małego ogrodu polecałbym takie drzewa jak: Magnolia, Sumak octowiec (Rhus Typhina), Robinia Umbraculifera(Akacja), Klon ginnala, Leszczyna (Corylus) w formie piennej Lilak (Syringa), Catalpa bignonioides "Nana", Jabłoń ozdobna (Malus Floribunda". Wybór drzew i krzewów do dużych ogrodów i parków jest oczywiście większy ale zakładam że takie ogrody zakładają specjaliści od terenów zielonych. Ozdobne krzewy liściaste są niezastąpione w ogrodach mieszany w stylu naturalnym czy angielskim. Stanowią one szkielet kompozycji ogrodowej i są tłem dla bylin. Tworząc ogród dobierajmy i sadźmy krzewy w grupach kwitnących kolejno przez cały sezon. W ten sposób pewna część ogrodu będzie stanowiła część ekspozycyjną gdzie będziemy mogli podziwiać kwitnące i ozdobne z lisci krzewy. Oto propozycja doboru krzewów na partie ogrodów ozdobne w określonych porach roku:
Krzewy ozdobne wiosna – Forsycja (Forsythia Intermedia) , Porzeczka krwista,(Ribes sanguineum), Pigwowiec (Chaenomeles) , Tawuła wczesna (Spirea arguta) i Tawuła szara (Grefsheim) , Nieco później kwitną: Lilak (Syringa wulgaris), Wiburnum opulus (Kalina bouldeneige), Tawuła wan Houttea czy Kerria japonica odm. Flore Plena, Jaśminowce, Wejgelle (Krzewuszki) czy Laburnum Waterei (Złotokap).
Krzewy kwitnące latem : – to oczywiście niezastąpiona w każdym ogrodzie królowa kwiatów Róża, która dostępna jest w dziesiątkach jeżeli nie setkach odmian. Pięknie też kwitną Budleje (Omżyn), Kolkwicja chińska, Hortensje bukietowe i wielkokwiatowe.
Krzewy zdobiące ogród jesienią – ozdabiają ogród kolorowymi lub przebarwiającymi się jesienią liśćmi, sa to:Azalie, derenie o liściach biało (Cornus alba Elegantissima) i żółto-obrzeżonych (Cornus alba "Gouchalti), Leszczyna purpurowa (Corylus Maxima Purpurea), Trzmieliny (Eyonymus) o różnych kolorach liści, Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) czy Irgi (Cotonester) o owocach koloru czerwonego.
Krzewy zdobiące ogród zimą to: Ilex (Ostrokrzew)ozdobny z zimozielonych liści i jaskrawych czerwonych owoców, Ognik szkarłatny oognisto pomarańczowych lub czerwonych owocach utrzymujących się na krzewie prawie przez cała zimę a na dodatek stanowią one pokarm dla ptaków. Należy też wspomnieć o krzewie przedwiośnia kwitnącym już w lutym gdy leża jeszcze śniegi to: Oczar wirginijski (Hamamelis).
Sadząc krzewy pamiętajmy że ich podnóżem powinny być byliny stanowiące wykończenie ogrodu oraz pnącza bez których trudno wyobrazić sobie jakikolwiek ogród. O tym w dalszej części porad.
Zapraszam więc na stronę www.ogrodymarzen.eu.
Opracował:
Specjalista Szkółkarz
Antoni Furtak
Centrum Ogrodnicze "O g r o d y M a r z e ń" wchodzą w skład holdingu:  
Stronę odwiedziło 1798646 Gości, dzisiaj 30. Gości na stronie 2

Copyright © 2009 - 2017 Ogrody Marzeń Design projektowanie www
Zakładanie ogrodów (Cześć 5) – Drzewa i krzewy liściaste w ogrodzie.