Jabłoń - Malus domestica

powrót do wykazu roślin ogrodowych
Do sadzenia jabłoni w ogrodach przydomowych zaleca się stosować drzewka dobrze wyrośnięte o średnicy pnia co najmniej 12 mm na wysokości 10 cm powyżej miejsca szczepienia, mających kilka pędów bocznych na wysokości powyżej 70 cm. Tym wymaganiom odpowiadają silnie wyrośnięte drzewka jednoroczne z kilkoma pędami bocznymi na wysokości powyżej 70 cm nad ziemią. Dobrym materiałem szkółkarskim są również rośliny 2-letnie z jednoroczną koroną (tzw. knip-boom) o kilku bocznych pędach wyrastających zwykle powyżej 70 cm od ziemi.
Rozstawę sadzenia drzewek należy uzależniać od żyzności gleby, siły wzrostu podkładki i odmiany. Odległość między rzędami wynosi zwykle 3,5-4 m, w rzędzie na podkładkach karłowych 1-2 m, zaś na półkarłowych 1,5-2,5 m. Wszystkie drzewka w nowo zakładanych sadach zarówno na podkładkach karłowych, jak i półkarłowych powinny być prowadzone przy palikach lub specjalnie zbudowanych rusztowaniach. Ważne odmiany jabłoni i ich sporty, np. 'Idared', 'Sampion', 'Jonagoid' , 'Gala', 'Golden Delicious Reinders' i 'Ligol', stanowiące obecnie w szkółkach ponad 60% materiału, wchodzą bardzo wcześnie w owocowanie i podczas silniejszych wiatrów mogą się przewracać pod ciężarem owoców. Powalone rośliny mają silnie uszkodzony system korzeniowy i nie przyjmują się, nawet po postawieniu i przywiązaniu do palików. .
Dla dobrego wzrostu drzewek w pierwszym roku po posadzeniu ważne jest utrzymanie wilgoci w glebie, zwłaszcza gdy sad jest zakładany na glebie lżejszej. Pomocne w tym jest ściółkowanie gleby wokół drzewek substancją organiczną, najlepiej obornikiem. Rozkładający się obornik sprzyja utrzymaniu właściwej wilgotności gleby i dostarcza potrzebnych składników pokarmowych. Nie może jednak stykać się z pniem drzewka i powinien być zabezpieczony przed wyschnięciem przez przykrycie ziemią Posadzonym drzewkom można skrócić pędy boczne o 2/3 ich długości. Przewodnik .przycina się w zależności od jego długości o 20-30 cm. W ostatnich latach w sadach intensywnych i nawadnianych odstępuje się od skracania pędów bocznych. Zaniechanie cięcia sprzyja wytworzeniu korony osiowej z mocnym przewodnikiem, z którego wyrastają boczne krótkopędy, pokryte licznymi pąkami kwiatowymi. Wczesne wejście w owocowanie nowo zakładanych sadów uzależnione jest głównie od odmiany, podkładki i jakości drzewek, a nade wszystko ich zdrowotności. Te wymagania w największym stopniu spełnia obecnie kwalifikowany materiał szkółkarski polskiej produkcji oferowany przez kwalifikowane szkółki. Nie zalecamy kupowania drzewek w supermaketach gdyz jezt on najczęsciej przesuszony.

Jabłonie są najczęściej spotykanymi drzewami owocowymi na działkach i w przydomowych sadach. Ich owoce, w zależności od odmiany, można zbierać od trzeciej dekady lipca do połowy października. Wyróżniają się też największą wytrzymałością na mróz i wyhodowano dla nich najwięcej podkładek. Najpopularniejsze są podkładki półkarłowe (np. M26) i karłowe (np. M9). Przy wyborze odmiany jabłoni na naszą działkę, poza obfitością owocowania i smakiem owoców, powinniśmy też zwrócić uwagę na podatność na choroby oraz wytrzymałość na mróz. Biorąc pod uwagę w/w czynniki, jedną z doskonale nadających się do uprawy amatorskiej odmian jest 'Oliwka Żółta', zwana też 'Papierówką'. Jest to odmiana wczesna (owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca lub początku sierpnia), wytrzymała na mróz i mało podatna na parcha i mączniaka jabłoni. Owoce są średniej wielkości, białawożółte. Miąższ bardzo delikatny, aromatyczny, smaczny. Owoce mniej dojrzałe nadają się na przetwory, a zebrane w pełnej dojrzałości - do bezpośredniego spożycia.

Kolejną polecaną odmianą jest 'Antonówka Zwykła '. To odmiana również bardzo wytrzymała na mróz, mało podatna na parcha i średnio wrażliwa na mączniaka. Ze względu na kwaśny i soczysty miąższ, owoce tej odmiany są doskonałe na przetwory, surówki, sałatki i na szarlotkę. Dojrzewają na początku września. Antonówkę warto mieć na działce, gdyż uważana jest za bardzo dobry zapylacz dla innych odmian.

Nieco później, w drugiej dekadzie września, będziemy mogli cieszyć się zbiorami z odmiany 'Kosztela '. Owoce tej odmiany są zielone lub słomkowozielone z dużymi białawymi przetchlinkami i krótkimi szypułkami. Są smaczne, soczyste i słodkie - typowo deserowe. Ze zbiorem trzeba się pospieszyć, gdyż szybko opadają z drzew. Natomiast zebrane odpowiednio szybko nadają się do przechowywania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że drzewa tej odmiany obfite plony dają tylko co drugi rok, a na zbyt lekkich glebach nie uzyskuje się owoców tak smacznych. O przydatności 'Koszteli' do uprawy na działkach decyduje jednak duża wytrzymałość na mrozy i mała wrażliwość na choroby. Odmiana ta jest też rzadko atakowana przez szkodniki jabłoni.

Kolejną jesienną odmianą wartą uwagi ogrodników amatorów jest 'Malinowa Oberlandzka' . To jabłko typowo deserowe o kruchym, smacznym, aromatycznym miąższu z lekkim posmakiem malinowym. Owoce dojrzałość zbiorczą osiągają w drugiej połowie września, a w odpowiednich warunkach dają się przechowywać nawet do stycznia. Drzewo to obficie plonuje wprawdzie co drugi rok, ale za to wcześnie wchodzi w owocowanie, jest mało wrażliwe na choroby i dostatecznie mrozoodporne.

Najpóźniejszymi odmianami, jakie chcę dziś polecić są 'Złota Reneta' i 'Szara Reneta '. To niezawodne klasyki wśród zimowych jabłoni, znane działkowcom od dawna. Owoce obu odmian możemy zbierać pod koniec września i nadają się do przechowywania. 'Złota Reneta', zwana też Królową Renet, daje owoce średniej wielkości, w smaku lekko winnokwaskowate. Można je spożywać na świeżo lub wykorzystać na przetwory. Odporność tej odmiany na mróz nie jest zbyt duża ale za to nie jest wrażliwa na choroby. '
Złotą Renetę' warto posadzić, jeżeli mamy na działce dobrą, żyzną glebę.

'Szara Reneta' daje owoce soczyste, kwaskowate, polecane głównie do suszenia, na szarlotkę, do placków, surówek i sałatek. Udaje się je przechowywać nawet do lutego. Drzewo niezbyt wcześnie wchodzi w owocowanie i obficie plonuje zwykle co drugi rok. Jest jednak wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby.

Oczywiście to tylko przykłady odmian jabłoni nadających się do uprawy amatorskiej na działkach i w ogrodach przydomowych. Starałem się tu zwrócić uwagę głównie na odmiany niezawodne, łatwe w pielęgnacji, którym nie straszny mróz i choroby. Wybór odmian jabłoni dostępnych na rynku jest bardzo duży i każdy posiadacz działki znajdzie coś dla siebie.
Szkółka Drzew i Krzewów "O g r o d y M a r z e ń" wchodzą w skład holdingu:  


           

Stronę odwiedziło 1803281 Gości, dzisiaj 43. Gości na stronie 2

Copyright © 2009 - 2018 Ogrody Marzeń Design projektowanie www
Jabłoń - Malus domestica