Prunus domestica - Śliwa

powrót do wykazu roślin ogrodowych
Śliwa jest drzewem którego nie może zabraknąć w naszym ogrodzie .Wybierając drzewa do naszej działki lub ogrodu, zwróćmy szczególną uwagę na śliwy. Łatwo hodować je w dobrze nasłonecznionych miejscach. Wymagają dużo mniej zabiegów niż inne drzewa owocowe, takie jak grusze czy jabłonie.
 Przede wszystkim śliwy rzadziej wymagają przycinania. Jezeli tniemy to powinnismy to robic wczesnym latem, unikajmy takich zabiegów zimą, gdyż może to narazić nasze drzewa na chorobę srebrzystości liści.
Zaczynamy od wycięcia krzyżujących się, słabych lub zaatakowanych przez chorobę gałęzi. Jeśli wciąż drzewko wydaje się „zatłoczone" możesz wyciąć trochę więcej gałązek. Chodzi o nadanie mu dobrego kształtu, kiedy dorośnie.
Przycinając drzewko, starajmy się robić to czysto, nie krusząc zbytnio drewna. Aby je zabezpieczyć przed chorobami, miejsca po odciętych końcach pomalujmy specjalną farbą.
Śliwy to doskonałe drzewa do ogrodu czy na działkę. Rosną dość szybko, ciesząc oko swoim wyglądem. Poza tym oczywiście dostarczają smacznych owoców.
Do wyboru mamy wiele gatunków, dobrze dojrzewających zarówno w ciepłym jak i zimnym klimacie. Najpopularniejsze to oczywiście węgierki, ale też morele czy renklody.
Odmiany sliw polecane do ogrodów i sadów:
- Herman
Odmiana szwedzka. Owoce średniej wielkości, owalne. Skórka fioletowoniebieska z woskowym nalotem. Miąższ żółty, delikatny, soczysty, lekko kwaskowaty, smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Wybitnie deserowe. Dojrzewają w drugiej połowie lipca.
Drzewo rośnie średnio silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie i regularnie, niezbyt wrażliwe na mróz i choroby. Odmiana samopylna.
- Renkloda Ulena
Odmiana francuska. Owoce duże, kuliste lub owalne. Skórka żółta lub zielonożółta, z białym nalotem. Miąższ złotożółty, miękki, galaretowaty, soczysty, słodki i smaczny, niezbyt dobrze odchodzący od pestki. Owoce deserowe i na przetwory. Dojrzewają od połowy sierpnia. Często są atakowane przez osy.
Drzewo rośnie silnie, dość późno wchodzi w okres owocowania, owocuje bardzo obficie, ze skłonnością do owocowania przemiennego. Wymaga ciepłego stanowiska i dobrej gleby – na słabych i suchych glebach owoce są małe i niezbyt smaczne. Drzewo i kwiaty wytrzymałe na mróz. Odmiana wrażliwa na moniliozę i tolerancyjna na szarkę. Odmiana samopylna.
- Renkloda Althana
Odmiana pochodząca z Czech. Owoce średniej wielkości lub duże, kuliste, na końcach nieco spłaszczone. Skórka różowożółta, pokryta w dużej części intensywnym czerwonofioletowym rumieńcem, z silnym niebieskofioletowym nalotem. Miąższ złotożółty lub zielonkawożółty, soczysty, korzeń aromatyczny, słodki i smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce deserowe i na przetwory. Dojrzewają w końcu sierpnia i na początku września.
Drzewo rośnie średnio silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje corocznie, średnio obficie. Na mróz średnio wytrzymałe, tolerancyjne na szarkę. Na suchych glebach owoce drobnieją. Odmiana obcopylna – wymaga zapylaczy.
- Cacanska Lepotica
Odmiana jugosłowiańska. Owoce średniej wielkości lub duże, owalne. Skórka ciemnogranatowa, pokryta bardzo obfitym jasnoniebieskim nalotem. Miąższ zielonożółty, dość zwarty, soczysty, smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce nadają się na przetwory oraz do bezpośredniego spożycia. Dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia.
Drzewo rośnie średnio silnie lub słabo, wcześnie wchodzi w okres owocowania i bardzo obficie plonuje. Odmiana mało wrażliwa na szarkę. Odmiana samopylna.
- Węgierka Dąbrowicka
Odmiana polska. Owoce średniej wielkości, owalne. Skórka granatowa z odcieniem brązu, z obfitym szaroniebieskim nalotem. Miąższ żółtozielony do żółtomiodowego, średnio ścisły, słodkawokwaskowaty, smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce deserowe i na przetwory. Dojrzewają w połowie sierpnia i dają się dłużej przetrzymać na drzewie nie tracąc smaku.
Drzewo rośnie średnio silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje bardzo obficie, niekiedy przemiennie. Odmiana tolerancyjna na szarkę, wystarczająco wytrzymała na mróz, choć kwiaty mogą być czasem uszkadzane przez przymrozki ze względu na wczesne kwitnienie. Wymaga zapylaczy.
- Valjevka
Odmiana jugosłowiańska. Owoce średniej wielkości, owalne. Skórka niebieskogranatowa, pokryta intensywnym nalotem. Miąższ żółty, zwarty, soczysty, słodki i smaczny, bardzo dobrze odchodzi od pestki. Owoce deserowe i na przetwory, zwłaszcza na susz. Dojrzewają na początku września.
Drzewo rośnie silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje średnio obficie, regularnie. Odmiana mało wrażliwa na szarkę, samopylna.
- Cacanska Najbolja
Odmiana jugosłowiańska. Owoce duże lub bardzo duże, owalne, lekko asymetryczne. Skórka ciemnogranatowa, pokryta intensywnym szaroniebieskim nalotem. Miąższ zwarty, zielonożółty, niezbyt soczysty, bardzo dobrze odchodzi od pestki. Owoce w stanie świeżym mają przeciętny smak, ale doskonale nadają się na przetwory, szczególnie na powidła o wyjątkowo intensywnej barwie. Dojrzewają w końcu sierpnia lub na początku września i dają się przetrzymać na drzewie bez utraty smaku.
Drzewo rośnie silnie lub średnio silnie, bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje bardzo obficie i regularnie. Wytrzymałe na mróz, odporne na choroby, tolerancyjne na szarkę. Wymaga zapylaczy.
- Promis
Odmiana polska, pochodzi od Węgierki Zwykłej. Owoce średniej wielkości, owalne. Skórka granatowa, pokryta intensywnym jasnoniebieskim nalotem. Miąższ żółty, dość jędrny, soczysty, aromatyczny, słodki i smaczny, dobrze oddziela się od pestki. Owoce deserowe i na przetwory. Dojrzewają na przełomie września i października.
Drzewo rośnie średnio silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje regularnie i obficie.
- Bluefree
Odmiana amerykańska. Owoce duże lub bardzo duże, elipsoidalne. Skórka ciemnoniebieska, pokryta nalotem. Miąższ żółty lub zielonożółty, ścisły, smaczny, niezbyt łatwo odchodzi od pestki. Owoce deserowe i na przetwory. Dojrzewają w połowie września.
Drzewo rośnie silnie, a później średnio silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie i regularnie. Wytrzymałe na mróz i odporne na choroby. Lepiej plonuje w obecności zapylaczy.
- Shiro (śliwa japońska)
Owoce średniej wielkości, sercowate. Skórka zielonkawożółta z białawym nalotem. Miąższ jasnożółty, bardzo soczysty, kwaskowosłodki, aromatyczny, smaczny, źle odchodzi od pestki. Owoce typowo deserowe. Dojrzewają w końcu lipca i na początku sierpnia.
Drzewo rośnie umiarkowanie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i regularnie. Wymaga przerzedzania zawiązków. Dostatecznie wytrzymałe na mróz, choć kwiaty mogą być uszkadzane przez przymrozki ze względu na bardzo wczesne kwitnienie. Wymaga zapylaczy. Jedna z mniej zawodnych śliw japońskich.
- Santa Rosa (śliwa japońska)
Owoce średniej wielkości, owalne lub lekko sercowate. Skórka różowoczerwona z jasnofioletowym nalotem. Miąższ żółty, przebarwiający się na różowo, zwięzły, soczysty, kwaskowosłodki i smaczny, źle oddziela się od pestki. Owoce typowo deserowe. Dojrzewają w pierwszych dniach sierpnia.
Drzewo rośnie silnie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i regularnie. Wystarczająco wytrzymałe na mróz, ale kwiaty mogą być uszkadzane przez przymrozki. Odmiana częściowo samopylna (owocuje nawet bez zapylaczy).
Szkółka Drzew i Krzewów "O g r o d y M a r z e ń" wchodzą w skład holdingu:  


           

Stronę odwiedziło 1815197 Gości, dzisiaj 132. Gości na stronie 3

Copyright © 2009 - 2018 Ogrody Marzeń Design projektowanie www
Prunus domestica - Śliwa